THE PAVILIONS PHUKET EPL Prediction Competition 2018-2019 Kata Rocks
Login | Create Account Poll Currency Weather Facebook Youtube Search

BIS triathlon a hit

PHUKET: Students from British International School Phuket (BIS) braved the searing heat last weekend to compete in the school’s annual triathlon competition.

Friday 17 February 2012, 01:49PM


Isabella Hosking digs deep trying to beat William Potter to the finish line.

Isabella Hosking digs deep trying to beat William Potter to the finish line.

The event, held on Saturday morning (February 11), was broken into various age groups, with both an individual and a group division for each.


Rex Grey, Director of Athletics at BIS, said the focus this year was on the younger age groups and getting them involved in the sport.


“I think just the notion of a triathlon and covering three disciplines is popular, and it’s good for the young ones to get a taste of that,” he said.


“The kids are very keen on their sport, so its very easy to get them involved.”


But while there was certainly no shortage of competition, the event was not all about winning. “We try to focus on participation rather than competition,” Mr Grey said.


The triathlon kicked off what was a week of sport at BIS, with athletics carnivals being held on Monday and Wednesday.

 

Results

Year 1 and 2 Teams


1st - Tanya Thanyaporn, Nathan Lowry, Latte Chitchonthan


Year 1 and 2 Individual Boys


1st – Oliver McLean-High


2nd – Tom Clowes


3rd – Jules Glorieux

 

 Girls


1st – Matilda Catts


2nd – Katya Mallia


3rd – Alessandro Harris


Year 3 and 4 Teams


1st – Mia O’Leary, Andrew Symons, Megan Ueckermann


2nd – Titan Hayes, Adam Jacklin, Matthew Diamond


3rd – Sabrina Frank, Chaliesa Potter, Hannah Diamond


Year 3 and 4 Individual Girls


1st – Isabella Hoskins


2nd – Harriet Clowes

QSI International School Phuket


3rd – Anna Marfuad


 Boys


1st – Joe Hunter


2nd – Jonty McLean-High


3rd – Adi Llamas


Year 5 and 6 Teams


1st – Jennifer Sydney, Lalita Wandee, Christina Jansson


2nd – Melanie Preen, Azra Anderson


3rd – Katerina Cook, Sammy Thacker, Alyssa McGoldrick


Year 5 and 6 Individual Boys


1st – Alex Mallia


2nd – Louis Glorieux


3rd – Joshua Ford


 Girls


1st – Andrea Hoskings


2nd – Jenna Doherty


3rd – Emily Matsui


Year 7 and 8 Teams


1st – Francis Hoskings, Leon Loh, Alex Kirby


2nd – Hannah Willoch, Thomas Brunning, Bank Arunrat


3rd – Christina Bebbington, Maddy Thacker, Jennifer Fredin


Year 7 and 8 Individual Boys


1st Raymond Windsor


2nd Tim Schwab


3rd Chris Thomson


 Girls
1st – Mysha Mallia

 

 

comments powered by Disqus
Melbourne Cup 2018